دانشگاه ادیان و مذاهب واحد مشهد
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 

دانشنامه دین بریل

 
دانشنامه دین بریل
دانشنامه دین بریل

ناشر: انتشارات دانشگاه
نویسنده: کوکو فون استوکراد
مترجم: جمعی از مترجمان
صفحه: 1700
نوبت چاپ: اول
تاریخ چاپ: 1399
قیمت: 5000000

چکیده:

دانشنامه دین بریل علاوه بر جامعیت، یکی از جدیدترین‌ها در حوزه مطالعات ادیان است. خواننده در خلال مطالعه مدخل‌های این کتاب، به‌خوبی به پاکیزگی تألیف و پژوهش و نیز جدید بودن و جامعیت آن پی خواهد برد. لحاظ کردن روش علمی در تألیف مدخل‌ها از ویژگی‌های خاص این دانشنامه است که خواننده فرهیخته ضمن مطالعه آن بدان اذعان خواهد کرد.

کتاب دانشنامه دین بریل یکی از جامع‌ترین و دقیق‌ترین دانشنامه‌ها در حوزه دین‌پژوهی به سرویراستاری کوکو فون استوکراد، نویسنده و دین‌پژوه ایرلندی است که در سال ۲۰۰۷ توسط انتشارات بریل چاپ شده و حاوی آخرین یافته‌ها و دستاوردهای دین‌پژوهان معاصر است. این کتاب به روشنی نشان‌دهنده تحولی است که مطالعات علمی و دانشگاهی دین در طی چند دهه اخیر از سر گذرانده است و بی‌جهت نیست که مدخل‌هایی چون مدرنیته، افسون‌زدایی، سکولاریزاسیون، هویت، تروریسم، خشونت، فمینیسم و … در قالب مدخلی مستقل توضیح داده شده است.

منطق انتخاب مدخل‌ها و توضیحات مربوط به آن‌ها، معطوف به انعکاس دادن جنبه‌های فراوان زمینه‌های دینی گفتمان در جوامع مدرن شده است. برای موفقیت در این تلاش، بایستی دو چشم‌انداز ترکیب شود: نخست، جنبه‌های عمومی و ارتباطی دین می‌باید به صراحت مطرح شود، که در مدخل‌هایی چون: رسانه، ادراک، بازنمایی جمعی، یا زندگی روزمره، نمونه‌هایی از کوشش‌ها را برای معرفی این جنبه شاهد هستید. ضمناً تعداد زیادی از تصاویر نیز هستند که گاهی اوقات، رد پای دین را در مکان‌هایی غیرمنتظره یافته‌اند. دوم، بعد تاریخی است که از اهمیتی حیاتی برخوردار است، زیرا بدون اطلاع از گذشته و مقایسه با دوره‌ها و زمینه‌های مختلف، یافتن فهمی مناسب از گفتمان دینی مدرن، غیرممکن است. این است که خواننده دانشنامه، مروری تاریخی را هم در مدخل‌های مربوط به مفاهیم و هم در عناوین مرتبط با سنت‌های دینی مشاهده می‌کند.

 

اگر کتاب را پسندیدید، برای خرید، کلیک کنید

دانشگاه ادیان و مذاهب واحد مشهد


نشانی: خیابان امام رضا 66- پلاک 11/2
تلفن: 5138551264 98+ , 5138551266 98+, 5138551262 98+, 5138551263 98+
موبایل: 989051558477+
کد پستی: 9164655683
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: mdurd@md.urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
دانشکده حقوق
دانشکده زبان و فرهنگ ملل
دانشکده مطالعات ملل
دانشکده تاریخ

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال
کانال ایتا واحد مشهد

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.